Zala Megyei Népművészeti Egyesület

közművelődési civil szervezet

 

A Zala Megyei Népművészeti Egyesület 38 éve szakmai segítséget nyújt a tagságát alkotó népi kézműveseknek, népi iparművészeknek. Az egyesület fő feladata a tárgyalkotó népi kultúra továbbéltetése, továbbörökítése, újratanítása.

Ennek érdekében szakmai továbbképzéseket, népi játszóházakat, mesterség bemutatókat, országos szakmai táborokat, szakmai konferenciákat, saját kiírású pályázatokat, kiállításokat, vándorkiállításokat, szakköröket működtet, mentorál, tudásátadó workshopokat szervezünk és bonyolítunk le.

Az elmúlt évtizedekben a régiós, országos és nemzetközi rendezvények és képzések szervezése és lebonyolítása által hatóköre kiszélesedett.

Egyesületünk tagja és együttműködő partnere a Népművészeti Egyesületek Szövetségének, a Nemzeti Művelődési Intézettel 2013-2015 közötti időszakban kötött megállapodás alapján területi módszertani feladatokat láttunk el, melyet alkalmi feladat megbízás alapján ma is folytatunk. 2017-2019 időszakban a Hagyományok Házával megkötött együttműködési megállapodás tette lehetővé megyei területi feladatellátásunk megvalósítását. 2018. szeptemberétől a Hagyományok Háza és az egyesület között létrejött közművelődési feladatellátásra irányuló együttműködésben látjuk el e feladatainkat.

Megyei feladatellátásban a megye városaiban és kistelepülésein több népművészeti alkotóközösséget működtetünk vagy mentorálunk.

A Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával kötött együttműködés alapján támogatjuk egyesületi tagságunk kézműves vállalkozóvá válását, a kamara segíti képző- és minőségbiztosító tevékenységünket, az alkotók népi iparművész címhez való juttatását.

Az Országos Kovácsmíves Céhhel éveken át együttműködésben valósítottuk meg Országos Kovácsmíves Táborainkat, mely hiánypótló országos viszonylatban.

Az elmúlt 38 évben számos országos, regionális és nemzetközi rendezvényt szerveztünk, és bonyolítottunk le, melyek közül a legjelentősebbek: Országos Csipketalálkozó és Kiállítás (2011, 1992, 1991), Gébárti Népművészeti Fesztivál (1998, 1999, 2000), Országos Nemezbáb és Nemeztárgy Pályázat és Kiállítás (1999,2000,2001). Mura- menti Népek Hagyományőrző Fesztiválja (2005, 2006, 2007), XV. Élő Népművészet Országos Népművészeti Kiállítás Nyugat- dunántúli bemutatója (2010), Reformáció500 pályázat és kiállítás regionális lebonyolítása és regionális kiállítás (2017.), Országos Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat regionális lebonyolítása és regionális kiállítás (kétévente), Kéz-Mű-Remek Kiállítás Nyugat-Dunántúli kiállítási anyaga szervezése, Komatál program Zala megyei lebonyolítása, Hetés- egy nehézsorsú néprajzi tájegység népművészeti kincsei c. kiállítás (2019.)Családi Pünkösd- Népi Hagyományőrzők Fesztiválja (2009-2018). Zalaegerszegi Országos Fazekas és Keramikus Találkozó és Fesztivál (2004-2019), Országos Fafaragó Konferencia, Pályázat és Kiállítás (2001-2018), "Hagyomány-Mesterség-Jövő" Népi Kézműves Felnőtt Szakképzési Konferencia és Kiállítás (2019), Kárpát-medencei Tradicionális Fa Sírjelek Emlékpark (2019.).

2017. II. félévében indult el és 2019. januárig tartott egyesületünk vezető partneri munkája az Interreg V-A Magyarország-Horvátország Együttműködési Program 2014-2020 keretében megvalósuló CultuREvive Tour Projektben.

© 2019 Zala Megyei Népművészeti Egyesület blogja. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el