Kiadványok

2019.12.10

Hetés- egy nehézsorsú néprajzi tájegység népművészeti kincsei

Egyesületünk 2019.07.06.-08.04. között rendezte meg fenti címmel néprajzi, népművészeti kiállítását. A kiállításra az országból és a határon túlról olyan magas minőségű szakmai anyag gyűlt össze és vált láthatóvá a szakma és a nagyközönség számára is, ami méltó arra, hogy az egyszeri kiállításon túl - ha nem is teljességében - de bármikor képi formában is hozzáférhetővé váljon bárki számára.

A kiadványban a múzeumi tárgyi anyag és a népi iparművészek által az elmúlt 30 évben Hetés motívumkincsét és viseletkultúráját bemutató tárgyi anyag, Hetés néprajzi tájegység viseletkultúrájáról rövid szakmai ismertető, valamint a kiállításon elhangzott szakmai köszöntők kerülnek megjelentetésre.

A Pannónia csipke 

Románné Hadri Veronika Pannónia csipke kutatására fordította az elmúlt 10 évben szakmai tudását és idejét. A Pannónia csipke, mint csipkefajta csaknem feledésbe merült az elmúlt évszázadban. Kutatásait a Nagykanizsai Thúry György Múzeumban kezdte meg, majd az egész országban kutatómunkát végzett, hogy fellelje és tanulmányozza ezt a csipkekészítési technikát.

Kirajzolódott számára ennek a vegyes horgolt-varrott csipkefajtának a csipkekészítési technikája és a fejlődéstörténete.

Kutatómunkáját és annak eredményeit szakmai kiadvány formájában kívánjuk megjelentetni 

A kéregedény készítés

Jankovics Tamás a Népművészet Mestere évtizedek óta foglalkozik a pásztorművészettel, a fafaragással, az elmúlt 20 évben pedig kifejezetten a kéregedény készítéssel, a kéreg, mint alapanyagban rejlő lehetőségekkel.

Több évtizedes szakmai kutató és oktatómunkája elérkezett arra a magas minőségű szintre, ahol a felgyűjtött és elsajátított tudásanyagát a szakma és a fiatal érdeklődő korosztály számára is elérhetővé kell tenni.

Az oktatási jellegű, képi anyagokkal illusztrált, a kéregedény készítés különböző fázisait, a kéreg megmunkálási lehetőségeit, díszítési technikáit bemutató szakkiadvány hiánypótló a kéregedény készítés iránt érdeklődők számára.

© 2019 Zala Megyei Népművészeti Egyesület blogja. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el